Description
The AirEngine 5776I-X7TH is a high-end tri-band Wi-Fi 7 (802.11be) outdoor AP from Huawei's AirEngine 5700 series. Its core features include a built-in omnidirectional antenna for wide coverage, a flexible three-radio architecture, and high-speed transmission of 6.45Gbps. It adopts a 2.4GHz (2×2) + 5GHz (4×4) dual-radio architecture (supporting multi-band combination switching), making it suitable for medium-to-high density outdoor wireless coverage scenarios such as small and medium-sized parks, cultural and tourism scenic areas, and public areas in towns and villages. Balancing deployment convenience, environmental adaptability, and cost-effectiveness, it is a high-performance, cost-effective option for outdoor Wi-Fi 7 networking.
Pictures
![]()
Specification
| parameter category | Specifications |
| Product Model | AirEngine 5776I-X7TH (also known as X7H) |
| wireless protocol | IEEE 802.11a/b/g/n/ac/ac wave2/ax/be(Wi-Fi 7) |
| maximum speed | 6.45 Gbps |
| RF architecture | Dual RF: 2.4GHz+5GHz |
| MIMO spatial stream | 2.4GHz: 2 × 2:2, 5GHz: 4 × 4:4 (6 spatial streams for the entire machine) |
| Antenna type | Built in omnidirectional antenna, horizontal 360 ° coverage |
| antenna gain | Officially unclear, the typical value of omnidirectional antenna is about 5dBi |
| interface type | 1 × 10GE SFP+optical port (supporting optoelectronic hybrid cables) |
| 1 × 2.5GE/PoE-IN electrical port (RJ45) | |
| power supply method | PoE power supply: meets the 802.3bt/at/af Ethernet power supply standard |
| DC power supply: 43.2V~57.6V | |
| Maximum Power Consumption | Officially unclear |
| Maximum number of users | ≤ 1200 (actual number of users may vary depending on the usage environment) |
| Protection level | IP68 (dustproof and waterproof) |
| Lightning protection level | Ethernet interface common mode 6KA/6KV enhanced lightning protection design |
| Operating Temperature | -40°C ~ +70°C |
| Installation method | Installation of holding poles and wall hanging |
| Dimensions (width x depth x height) | 250 mm × 220 mm × 92 mm |
| weight | Officially unclear (5776I series weighing approximately 2-3kg) |
| Bluetooth | Official information is not clear, products in the same series usually support |
| working mode | FIT/FAT/Cloud Management |
![]()
Our Service
100% Low Price Guarantee:
networks-equipments.com provides high-quality products at low wholesale prices
100% Quality Assurance:
All items are brand new and factory-sealed.For added assurance, each unit can be fully tested and verified to be in perfect working condition by engineer—upon your request.
100% Money Back Guarantee:
If your returns meet our relevent standards,you can contact our customer service team to exchange or return any product that you bought from us.
Professional Technical Support:
networks-equipments.com experienced technical team can provide support over the phone, by chat, by email or by remotely login.
FAQ
1. Why choose us?
We are the leading Chinese supplier of quality networking equipments and we have over 10 years experience in this field.
2. What's the quality of the products?
All the items are brand original.
3. How to place an order?
After customer confirm the order , we will create an order as your request. We accept many terms of trade such as T/T,Wester,Union, Alibaba Orders, Alipy and etc.
4. How about the shipment?
We deliver products by FEDEX, DHL, ARAMEX, EMS, UPS, TNT and Air shipping & Ocean transportation. We are also able to deliver goods to your forwarder in China if you need.
5. How about the warranty?
1 Year warranty.
6. Do you test all your goods?
A: Yes, we have professional engineer to test all devices before shipping.
7. What if machine not work during warranty?
Technical support avaliable,if can't fixed, replacement or return with full refund acceptable.
8. How about your main products?
Our product lines include Switches, Routers, Server, SFP Modules, OLTs, SDHs, Network Modules, Interface Cards, Security Firewalls, Wireless AP etc.
9. What brand of products do you offer?
A: We can provide all common brands in the market